Droneمقالات

چگونه پهپاد در کنترل کرونا به مسئولین کمک می کند؟

صنعت حفاظت از زمان آغاز پاندمی کرونا تاکنون راهکارهای متعددی را ارائه کرده که به مسئولان مختلف در کنترل این ویروس کمک می کنند. بارزترین راهکارها در این میان، راهکارهای آنالیتیک هستند که قابلیت نظارت بر هنجارهای فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را دارند. این راهکارها با استفاده از الگوریتم های مختلف همراه با تصاویر ویدئویی، می توانند هنگامی که کسی از دستورالعمل های بهداشتی سرپیچی می کند، به مسئولان و افراد مربوطه هشدار دهند. با توجه به محدودیت در تردد در دوران کرونا، پهپادها مناسب ترین گزینه برای نظارت دقیق و کارآمد شهر به شمار می روند.

اما همچنان در استفاده از ویدئوهای دوربین های نظارتی به منظور نظارت بر مردم در مکان هایی که دوربین ها نصب شده اند، محدودیت هایی وجود دارد. به عبارت دیگر اگر می خواهید از وجود امکان نظارت کامل در گوشه و کنار شهر مطمئن شوید، در ابتدا باید سرمایه گذاری عظیمی در نصب و راه اندازی زیرساخت های دوربین انجام دهید. این کار در کوتاه مدت و به منظور کنترل پاندمی COVID-19 غیر ممکن است.

فناوری ویدئوآنالیتیک در آسمان

با این حال، راهکار دیگری وجود دارد که بسیاری از مصرف کنندگان و کاربران نهایی از آن بهره می برند و آن چیزی نیست جز پهپاد. دوربین های نصب شده روی پهپادها نیز می توانند تصاویر ویدئویی بگیرند که راهکارهای آنالیتیک را نیز مورد استفاده قرار می دهند. یکی از کمپانی هایی که چنین راهکاری را ارائه می دهد، کمپانی Skylark Labs واقع در سان فرانسیسکوی ایالات متحده است. در این مطلب، Amarjot Singh (آمرجات سینگ)، بنیانگذار و مدیرکل کمپانی، توضیح می دهد که چرا پهپادها راهکارهایی بسیار کاربردی در شرایط کنونی محسوب می شوند.

Singh تشریح کرد: «زمانی که همه جا قرنطینه و تعطیل بود و مردم در تردد محدودیت داشتند، اغلب تنها گزینه برای اطمینان از برقراری مقررات، نظارت با دوربین ها بود. با این حال، در بسیاری از شهرها، تعداد دوربین های نظارتی نصب شده کافی نیست و اینجا است که پهپادها به کار می آیند؛ چرا که پهپادها می توانند ناحیه بسیار گسترده ای از یک شهر را به سرعت نظارت کرده و افراد خاطی و کسانی که قوانین و مقررات سلامت و بهداشت را رعایت نمی کنند، شناسایی نمایند. این یکی از خدماتی است که ما ارائه می کنیم. دومین کار آن است که اگر افراد مجاز هستند که در سطح شهر تردد کنند، پهپادها می توانند نظارت کنند و مطمئن شوند که همه، فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می نمایند».

آنالیز خودکار ویدئو توسط پهپاد

زمانی که پهپاد ویدئو را ثبت کرد، ویدئو به صورت خودکار آنالیز می شود، در صورت لزوم آلارم فعال شده و پیامی به پلیس ارسال می گردد. این پیام حاوی اطلاعات مربوط به مکان وقوع سرپیچی از قانون و تصویری از فرد خاطی است. راهکارهای آنالیتیک کمپانی Skylark در ابر قرار دارند.

با این حال، چنین فرآیندی می تواند در بسیاری از کشورها دغدغه های حریم خصوصی را به وجود آورد. در برخی قسمت های ایالات متحده، به دلیل نگرانی ها در مورد حریم خصوصی، پلیس باید نقشه هایی برای استفاده از پهپادها به منظور نظارت بر فاصله گذاری اجتماعی طراحی کند. ناگفته نماند که نگرانی ها و دغدغه های متعدد دیگری نیز در مورد سیستم های تشخیص جمعیت در مکان های عمومی وجود دارد.

با این حال، Singh خاطر نشان کرد که استفاده از پهپاد در دوران کرونا مشکلات حریم خصوصی را به وجود نمی آورد؛ چرا که پهپادها از فاصله دور نمی توانند تصاویر واضحی بگیرند. در واقع پهپادها حرکات افراد را ثبت می کنند و آنان را شناسایی نمی کنند.

پهپادها، مناسب برای هر دو بخش دولتی و خصوصی

چنین راهکاری که می تواند حرکات مردم را در فضایی بسته نظارت کند ممکن است حتی برای کمپانی ها و شرکت های خصوصی نیز مفید و کاربردی باشد. Singh یادآور شد که تنها در ایالات متحده، چندین شرکت قصد دارند افرادی را که کارکنانشان نیستند اما به هر دلیلی باید وارد مجموعه شوند مورد نظارت قرار دهند. اگر شخصی ماسک نزده باشد، تشخیص داده می شود، تصویری از چهره او به پایگاه داده ارجاع داده می شود تا اطمینان حاصل کنند که آیا وی از کارکنان است یا خیر. سپس مدیریت مجموعه می تواند با آن فرد یا افراد ارتباط برقرار کرده و از آنان بخواهد تا ماسک بزنند.

ثبت یک پاسخ