شهر هوشمندمقالات

چالش های حفاظت فیزیکی در شهر هوشمند چیست؟

امروزه ضرورت هوشمندی شهرها و وجود شهر هوشمند باعث شده تا اینترنت اشیا ، IoT ، نیز به شکلی گسترده در زندگی روزمره ما پر رنگ تر شود. امروزه در شهر ها سنسورهای IoT متعددی راه اندازی می شود تا داده ها را جمع آوری کنند و از آنالیز آنها تصمیم گیری بهتری صورت گرفته و زندگی در شهرها آسان تر شود. ایمنی و حفاظت، ارکان مهم شهرهای هوشمند هستند و قابلیت هایی که شهرها را هوشمندتر می کنند نیز موجب ایمن تر شدن شهر ها می شوند. در این مطلب تعدادی از کارشناسان صنعت حفاظت به این سؤال پاسخ داده اند: چالش های حفاظت فیزیکی در شهر هوشمند کدامند؟

Bob Carter (باب کارتر) از کمپانی Genetec

اگرچه ایمنی عمومی همیشه جزو اقدامات اصلی شهرهای هوشمند بوده، اما بحران سلامت جهانی، چالش های جدیدی را به وجود آورده است. امروزه، بیشتر از همیشه زندگی در شهرها به ارتباط باز بین سیستم ها و سازمان هایی همچون مقامات درمانی، کسب و کارها، کنترل ترافیک، کارهای عمومی، مدارس، کارشناسان حمل و نقل، مدیران بیمارستان و غیره بستگی دارد. با این حال در بسیاری از شهرها شاهد هستیم که برخی سهامداران با یکدیگر تعاملی ندارند. این کار می تواند روابط را قطع کرده و حفاظت شهرها را به خطر بیندازد. همکاری و به اشتراک گذاری دسترسی به اطلاعات آنی، در حفظ روابط ایمن ضروری است. مؤسسات ایمنی عمومی با تسهیل تصمیم گیری بهتر در سازمان ها، باید نسبت به دیجیتالی شدن هر چه سریع تر اقدام کنند.

Per Björkdahl (پر بیورکدال) از مؤسسه ONVIF

چالش های بسیاری در مورد حفاظت فیزیکی در شهر هوشمند وجود دارد که کم ترینِ آنها، روش استاندارد سازی شده برای یکپارچه سازی سیستم ها با سیستم های مختلف دیگر است. در شهرهای هوشمند سیستم های گوناگونی وجود دارد که از یک اتاق کنترل، مدیریت می شوند و یکپارچه سازی در سطحی که مد نظر ما است، صورت نمی گیرد. این یکپارچه سازی ها می تواند هزینه بر باشد، اما می تواند از سناریوی «یک بار بسازید و برای همیشه نگهداری کنید» جلوگیری کند. به کمک قابلیت همکاری سیستم ها با یکدیگر، شهرها می توانند تولیدکنندگان و دستگاه ها را ترکیب کنند. این موضوع در آینده اهمیت بیشتری نیز پیدا خواهد کرد؛ زیرا به فضاهای عمومی بیشتری برای اجرای قوانین و مقررات جدید نیاز داریم؛ همچون قوانین فاصله گذاری اجتماعی و کنترل جمعیت.

Thomas Schulz (توماس شالز) از کمپانی ASSA ABLOY

قابلیت اتصال، عاملی است که یک شهر یا ساختمان را هوشمند می کند. جریان داده ها در هر جهت، لازم و ضروری است. این جریان، شبکه نورونی هر شهر هوشمند است که امکان تصمیم گیری بهتر و دقیق تر را به صورت آنی فراهم می سازد. فناوری اکسس کنترل باید حتماً در رأس کار باشد؛ زیرا حفاظت فیزیکی را برای درب ها و سایر ورودی ها فراهم می کند. بنابراین راهکارهای اکسس کنترل، باید منعطف بوده و به صورت پیش فرض به شبکه متصل باشد. ما در کمپانی آسا ابلوی به تازگی سیستم مدیریت دسترسی Incedo Business را ارائه کرده ایم تا با این چالش مقابله کند. اولین بخش از هر اکوسیستم، وجود قابلیت گسترش و رشد آن برای مدیریت تمامی فناوری های حفاظتی از یک پلتفرم واحد است؛ همچون قفل های با سیم یا بی سیم، سیستم های نظارت تصویری کمپانی های دیگر، راهکارهای ساختمان هوشمند و غیره.

چالش های حفاظتی بر سر راه شهر هوشمند

قابلیت اتصال به شبکه و حفاظت سایبری، جوانب مهم محیط شهرهای هوشمند هستند؛ زیرا این جوانب، جزو صنعت حفاظت محسوب می شوند. چالش های فناوری و حفاظت فیزیکی در شهر هوشمند، از جمله نیاز به یکپارچه سازی بیشتر میان محصولات مختلف نیز می تواند در مسیر هوشمندسازی شهرها موانعی را به وجود آورد. در شهرهای هوشمند، جریان مداوم داده ها، موجب می شود تا کارها به شکلی مؤثرتر انجام شوند و برای ساکنین، ایمنی بیشتری را به ارمغان می آورد.

ثبت یک پاسخ