جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹
End Userمقالات

اقدامات حفاظتی ناوگان حمل و نقل در دوران کرونا

با شیوع ویروس کرونا یا COVID-19 نیاز به برخی از کالاها و اقلام بیشتر شد. غذا، دارو و تجهیزات پزشکی مهمترین اقلامی هستند که در این شرایط بحرانی بیش از هر زمان دیگر مورد نیاز هستند. با این وجود، ترس و نگرانی از انتشار بیشتر این ویروس، بسیاری از کشورها را بر آن داشت تا سیستم حمل و نقل و جابجایی مردم و کالاها را محدود کنند.
Ric Bedard, CEO, Cetaris

این محدودیت های جدید، ضرورت پیروی از دستورالعمل های ایمنی همراه با احتیاط فراوان را افزایش داده اند. به گفته Ric Bedard (ریک بدارد)، مدیرکل کمپانی Cetaris شش مورد زیر به عنوان موارد لازم و ضروری هستند که باید در هنگام حمل و نقل مد نظر قرار گیرند.

 

ایمنی و بهداشت

بی تردید بهداشت و ضدعفونی کردن به شیوه صحیح برای مقابله با کرونا، مهم ترین تدابیر به شمار می روند. Bedard افزودن برنامه های ضدعفونی و پاکسازی بیشتر را در حین انجام عملیات حمل و نقل توصیه می کند. این برنامه ها عبارتند از افزایش دسترسی به ضدعفونی سازی با الکل، استفاده از تجهیزات محافظ مانند ماسک و دستکش و اینکه تمامی کارکنان باید حداقل فاصله 2 متر را با یکدیگر حفظ کنند. ناوگان حمل و نقل باید ضدعفونی سازی استاندارد را قبل از بارگیری و تخلیه بار برنامه ریزی کند.

بازرسی روزانه ناوگان حمل و نقل می تواند تضمین کند که این اقدامات به درستی اجرا می شوند. راهکارهای مدیریت ناوگان اغلب امکان بازرسی موبایلی دارند که در آن مدیران می توانند چارچوب ها یا سؤالاتی در مورد گام های مربوط به کرونا را اضافه کنند. بعضی از ارائه دهندگان راهکار مدیریت ناوگان به تازگی این چارچوب ها را برای کنترل پاندمی در محدوده کار خود ارائه می کنند.

اتوماسیون و اجرای کار از راه دور

بیشتر کمپانی های حمل و نقل از شیوه های سنتی مدیریت کالاها گذار کرده و به شیوه های جدید روی آورده اند. آن دسته از شرکت هایی که هنوز دست به کار نشده اند، شاید اکنون بهترین و حساس ترین زمان برای تغییر باشد. راهکارهای مدیریت ناوگان به شرکت ها اجازه می دهند تا از حاصل شدن تماس فیزیکی تا حد امکان جلوگیری شود و حتی به کارکنان اجازه می دهد تا کار خود را از راه دور و در خانه انجام دهند.

Bedard تشریح کرد: «داشتن یک سازمان با حداقل وابستگی به کاغذ و مدارک فیزیکی، هرگز برای ناوگانهای حمل و نقل ضروری نبوده است؛ اما اکنون برای کاهش تماس های فیزیکی با کاغذها و اسناد و ایجاد امکان دورکاری پرسنل، باید به این گزینه توجه کنند».

ایمنی و بهداشت مواد غذایی

حمل و نقل مواد فاسدشدنی همیشه الزامات خاص خود را دارند. مدیران ناوگان باید ضدعفونی صحیح و دقیق را در مراحل بارگیری و بازرسی انجام دهند تا از مناسب بودن دمای محصولات حساس اطمینان یابند. با یک سیستم مدیریت ناوگانی که به خدمات ابری متصل است، مدیران در هر سطحی می توانند این دستورالعمل ها را نظارت کرده و از نحوه اجرای آنها مطلع شوند. مصرف کنندگان در سراسر جهان این روزها در مورد کیفیت غذایی که می خورند بیش از پیش نگران هستند و کمپانی ها تنها با تضمین این مسئله، می توانند تا حد زیادی از شیوع بیشتر این پاندمی جلوگیری کنند.

قابل پیش بینی، قابل اطمینان و وقت شناس بودن

این مورد همیشه جزو اصول اساسی در مدیریت ناوگان به شمار می رود. با این حال، هنگام جابجایی محصولات حساسی نظیر تجهیزات محافظتی، دارو و مواد غذایی، این اصول اهمیت بیشتری می یابند.

Bedard اظهار داشت: بر اساس تحقیقی که انجام دادیم، بسیاری از شرکتهای حمل و نقل، کاهش حضور کارگران را گزارش کرده اند، و این یعنی زمانبندی دقیق، مدیریت رانندگان، وقت شناسی و ارائه خدمات، ضروری تر و حساس تر از همیشه شده است».

مدیریت مسیر

از آنجا که دولتها محدودیت هایی را در تردد ایجاد کرده اند، جابجایی سخت شده است. به عبارت دیگر، رانندگان باید بدانند که کدام مسیر را انتخاب کنند و اینکه در کدام مناطق، چه محدودیت هایی اعمال شده است. یک راهکار مدیریت ناوگان به رانندگان این قابلیت را می دهد و اطلاعات دقیق و مناسب را در زودترین زمان ممکن ارائه می کند.

Bedard در این مورد خاطر نشان کرد: «بسیاری از ناوگان ها به دلیل محدودیتهای برخی مناطق، تأخیراتی را گزارش می کنند. برنامه ریزی و انتخاب مناسب ترین مسیرها امری ضروری به شمار می رود».

بهینه سازی هزینه ها

در نهایت، ما باید پیامدهای مالی این پاندمی را نیز مدیریت کنیم. مسلماً با رکودی اجتناب ناپذیر مواجه خواهیم شد. در نتیجه شرکتها باید اقدامات سختگیرانه ای را انجام دهند. راهکارهای مدیریت ناوگان حمل و نقل نیز می تواند در این راه کمک کننده باشد.

به گفته Bedard: «بسیاری از ناوگان ها با کاهش فروش های جدید خود در این دوران مواجه بوده اند. این دوره، زمانی بحرانی برای حفظ بهره وری در کار، افزایش حضور رانندگان و کاهش زمان تأخیر است».

کلام آخر

Terrence Wang، مدیر مارکتینگ در کمپانی FreightPath اظهار می دارد که تفاوت عمده بین مدیریت ناوگان طبیعی و مدیریت ناوگان کالاهای حساس، ریسک و خطر موجود در کار است. اگرچه فناوری به کار رفته در هر دو سناریو بسیار مشابه است، اما در حالتی که صحبت از حمل و نقل کالاهای حساس باشد، زمان کمی در دست بوده و باید آن کالاها را سر وقت به مقصد رساند.

ثبت یک پاسخ